A fali tapétákat könnyebb felrakni, ha eltávolítjuk a konnektorokat és a kapcsolókat (nem szükséges). NE FELEJTSE előtte áramtalanítani a helyiséget!
A vakolat legyen tiszta, száraz, tapadó és egyenes. A régi tapétát teljesen el kell távolítani a falról. Könnyebben megy tapétaleoldó szerrel. A nagyobb repedéseket, lyukakat glettelje ki, és javítsa ki a sérüléseket. Száradás után csiszolja le.
Erősen nedvszívó vagy durva felületre vigye fel az alapozót.
Függőón vagy collstock segítségével mérje ki, és ceruzával húzzon egy függőleges vonalat. Fontos, hogy a lehető legpontosabban dolgozzon.
Mérje ki egyenként a tapéta csíkokat. A csíkok hosszát a falak magassága határozza meg. Mindegyikhez számoljon még hozzá min. 10 cm-t (a tapéta mintázatától függően). A tapéta csíkok végső hossza a falon kerül egyszerre kiigazításra.
Helyezze a tapétát sík felületre. Egyenletesen, középről a szélek felé haladva kenje el a ragasztót a tapétára. Ezután a tapétát mindig a ragasztóval bevont oldalával hajtsa egymásba, hogy a ragasztó a papírréteget alaposan átitassa. Csak annyi tapéta csíkot kenjen be ragasztóval, amennyit 10-15 perc alatt fel tud ragasztani.
A tapétázást az ablakoktól kezdje – mindig arról az oldalról kezdjük a tapétázást, ahonnan a fény jön. Úgy ragassza fel a tapétát, hogy az túllógjon a plafonra. Rögtön a falra ragasztás után simítsa el a tapétát (tapétasimító) kefével vagy ronggyal. Középről a szélek felé haladva távolítsa el a légbuborékokat. Még ameddig a tapéta nedves, a túllógó részt nyomja a fal éléhez, majd a hajlat mentén vágja le.
A következő csík félhelyezése előtt győződjön meg arról, hogy a két csík mintázata kapcsolódik egymáshoz. Ismételje meg a műveletet a többi tapéta csíkkal is. Mindig az előző csík függőleges széléhez igazodjon. A széleket nyomja össze és simítsa le – legjobb erre a célra simítóhengert vagy rongyot használni. A kicsorduló ragasztót tiszta ronggyal törölje le.
Ügyelni kell arra, hogy a tapétának nem szabad gyorsan száradnia, máskölünben a széleknél elengedhetnek a csíkok – ezért ne fűtse túl a helyiséget, és kerülje a huzatot.
Ablakfülkék: Vágja el a tapétát a parkány ill. az ablak felső szélének magasságában, és a vágásokat hajtsa be a keretbe. A túllogó tapétát távolítsa el.
Kapcsolók, konnektorok stb.: Először egyszerűen ragassza le a tapétával, majd a kapcsoló,konnektor teljes méretében vágja át a tapétát egy keresztet formázva. A helyiséget előtte áramtalanítani kell!
A tapéta felső szegélyének elegáns lezárásaként bordüröket, díszléceket alkalmazhatunk, amiket a szélek mentén kell felragasztani.
14. Radiátorok: Radiátor mögötti tapétázás esetén alulról felfelé vágjuk be a tapétát a radiátort rögzítő tartók közötti szélességben.
15. Sarkok: Papír tapéta esetén 2 cm ráhagyással dolgozzon. Vágja be néhány helyen ezt a túllógó részt. A következő tapéta csíkot a túllógó részre helyezzük. Erős mintázatú tapéta esetén csak kis ráhagyással dolgozzon.
Ragasztók: A választott tapétához illő tapétaragasztót használjon. Általánosságban elmondható, hogy minél nehezebb és minél nagyobb nedvszívó képességgel bír a tapéta, annál vastagabban kenjük be ragasztóval.
A vlies tapéták felhelyezésének sajátosságai
A vlies tapétákkal való munka kevésbé igényes, mint például a papír tapéták felragasztása. Amennyiben a választott tapéta áttetsző, ügyeljünk arra, hogy az aljzat ne térjen el jelentősen színben. A falakat tapétázás előtt bekenhetjük tapétázáshoz alkalmas színező pasztával. A vlies tapéta ragasztásához speciális ragasztót használjon. Tartsa be a gyártó útmutatásait.
Keverje ki a tapétaragasztót az ajánlott arányban, és vigye fel a falra – a legjobb erre a célra tapétahengert használni.
A száraz vlies tapéta tekercset helyezze a mennyezetnél a falhoz némi ráhagyással, tekerje le a szükséges hosszúságot, és nyomja a tapétát a ragasztóval bekent falra. Nem szükséges a tapétát előre méretre vágni.
A mennyezetnél és a padlózatnál a túllógó részeket nyomja sarokba, és vágja le.
A következő csík vlies tapétát úgy ragassza fel, hogy érintse az előzőt – a csíkok nem lóghatnak egymásra. Mivel a vlies tapéta nem érzékeny a nyomásra, a leszorításhoz és az kisimításhoz használhat gumihengert. (Dombornyomású tapétákhoz nem alkalmas).
A helyiséget ne fűtse túl, és kerülje a huzatot.
A vlies tapéta bármikor könnyen eltávolítható, ez a vlies egyik nagy előnye. Ezért nagyobb erőfeszítés nélkül gyakran cserélhető. A falakra a régi vlies tapéta eltávolítása után azonnal tapétázhatunk.